top of page

2024.

riječ selektora

Svi pristigli radovi svojevrsno su svjedočanstvo i komentar svijeta i okruženja u kojem mladi autori žive i rade.  U mojim recenzijama te riječi, ''mladi autori'', nisam koristio jer za njih nije bilo potrebe radi kvalitete odabranih radova. Neki su kroz zadanu formu kolaža ostvarili iznimne rezultate i njih sam predložio za nagrade jer su pokazali visok nivo poznavanja medija i komunikacije sa idejom koju žele prenijeti. 

To ne znači da su ostali pristigli radovi manje vrijedni, nego upravo suprotno, u cjelini gledano, ovaj natječaj i odaziv na njega vrijednost su sama po sebi. Projekt godišnjih nagrada na području fotografije u koji se uključuju srednje škole koje imaju takve programe govori o tome kako je sustav obrazovanja na visokoj razni i nudi programe koji jednako kvalitetno obrazuju kroz teoriju i praksu. Osobitom vrijednošću projekta smatram uvid koji sam dobio u iskrenost i želju za izražavanjem unutarnjih i na površini nevidljivih problema i stanja sa kojim se naša mladost susreće koristeći mediji fotografije.

 Na koncu, držim kako ovakvi natječaji i srodni projekti koji potiču kreativnost, a u kojim se učenici mogu slobodno izraziti imaju pozitivan utjecaj na kvalitetu komunikacije između njih i same obrazovne ustanove, pa i na koncu zajednice u kojoj žive i u kojoj će u doglednoj budućnosti raditi.

 

 Emil Matešić

EMIL MATEŠIĆ

  Rođen 1966. godine u Šibeniku. Osnovu i srednju školu završio u Zagrebu. Kao stipendist Ministarstva kulture u Parizu diplomirao na 'Ecole de mime corporel dramatique', a u Hrvatskoj Povijesti umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Likovne i koreografske projekte radi od 1985.  Autor je knjige o povijesti televizijske grafike u Hrvatskoj.

Od 1996. godine smišljava i producira razne društveno odgovorne projekte koji koriste kulturu i umjetnost kao medij u namjeri osvjetljivanja nekog društvenog problema – zviždači, ageisam (dobizam), prihvaćanje smrti itd. Član kulturnog vijeća za  inovativne umjetničke i kulturne prakse pri Gradu Zagrebu u dva navrata.

 Inicijator  i autor podizanja spomenika kod Ilice 8, u Zagrebu, međunarodno priznatome performanse artistu Tomislavu Gotovcu s Marinom Abramović kao predsjednicom odbora.  Bio je ravnatelj javne ustanove u kulturi Kulturno informativni centar u Zagrebu, te osnivač i pokretač 'Galeriju na katu' u kojoj nastoji programirati estetiku odgovornosti kroz umjetničke projekte. Aktivno sudjeluje kao kustos i umjetnik u kulturnome životu regije.

bottom of page